Jak dbać o samochód zimą? Przestrzegaj tych zasad!
Zima jest nie tylko porą roku wystawiającą na próbę umiejętności kierowców, ale także trwałość samochodów. Sól drogowa, wilgoć pochodząca z topniejącego śniegu i zanieczyszczenia drogowe o wiele intensywniej osadzające się na karoserii to jedne z wielu czynników działających na niekorzyść pojazdów. Jak więc dbać o samochód w czasie zimy? Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, a samochód przetrwa zimę w doskonałym stanie.
Regularne mycie samochodu
Samochody wymagają regularnej pielęgnacji nie tylko w czasie zimy, ale przez cały czas ich używania. Podstawowym problemem podczas pielęgnacji samochodu zimą jest temperatura zewnętrzna, która uniemożliwia, lub utrudnia właściwe mycie pojazdu w miejscu niezabudowanym i nieogrzewanym. Jak więc myć samochód w zimie? Kiedy temperatura spada poniżej zera, woda zaczyna stanowić problem przez fakt, iż zamarza, a rozpuszczona w niej chemia może nie reagować w takim stopniu, w jakim z założenia powinna. W takiej sytuacji powinniśmy skupić się na usunięciu większości widocznych zabrudzeń i opłukania ich z powierzchni samochodu. Dobrym wyborem będzie skorzystanie z myjki ciśnieniowej z podgrzewaniem wody, lub myjni samoobsługowej z ogrzewaniem zbiorników. Obie opcje pozwolą na spłukanie z powierzchni lakieru większości zabrudzeń drogowych, śniegu, błota, a przede wszystkim soli drogowej, która ma destrukcyjny wpływ na lakier i blachę samochodu. Regularne mycie pojazdu i oczyszczanie go z zalegających na jego powierzchni zabrudzeń pozwala na uniknięcie tego typu degradacji.
Na sklep.motogo.pl znajdziesz wszystko, co potrzebne do pielęgnacji samochodu >>>
Oczyszczanie i konserwacja podwozia
Mycie samochodu to także doskonała okazja do oczyszczenia podwozia pojazdu z zanieczyszczeń, które zalegają w jego zakamarkach. Jeśli istnieje taka opcja, warto podnieść samochód i wejść pod podwozie w celu usunięcia zalegającego na nim osadu drogowego, soli i pozostałości śniegu, które odkładając się na powierzchni elementów podwozia mogą dokonać dość znaczących uszkodzeń, nawet pomimo solidnie wyglądającej konserwacji fabrycznej. Aby uniknąć tego typu zajść, warto także rozważyć ponowną konserwację podwozia, jeśli obecna powłoka jest poprzecierana, lub jej grubość została znacznie zredukowana przez lata eksploatacji.
Konserwacja lakieru
Konserwacja lakieru w okresie zimy jest nie tylko bardzo ważnym, ale także wygodnym działaniem. Lakier zakonserwowany dobrej jakości woskiem, lub powłoką ceramiczną w czasie zimy będzie o wiele lepiej opychał zanieczyszczenia i dokonywał lepszego zrzutu zabrudzeń podczas opłukiwania karoserii. W celu zabezpieczenia lakieru można skorzystać zarówno z twardych wosków syntetycznych, jak i powłok ceramicznych i kwarcowych. Pozwolą one na uodpornienie karoserii na działanie czynników zewnętrznych, jednocześnie nadając jej świeży i elegancki wygląd.
Konserwacja szyb
Szyby samochodowe są w czasie zimy narażone na intensywne działanie zmrożonej wody i śniegu. Warto więc zakonserwować je za pomocą dedykowanych powłok ochronnych. Zabezpieczona szyba będzie szybciej zrzucać wodę i po nagrzaniu pozwoli na jednolite usunięcie zalegającego szronu. Ponadto podczas opadów będzie gwarantowała lepszą widoczność, co przełoży się na bezpieczeństwo podczas jazdy.
Czyszczenie kół
W czasie zimy częstym problemem jest śnieg osadzający się wewnątrz felg samochodowych. Sól, osady drogowe i inne zanieczyszczenia przyczyniają się do niszczenia materiału felg, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z felgami aluminiowymi, czy stalowymi. Aby uniknąć tego typu strat, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć felgi, a także poddawać je właściwej pielęgnacji poprzez czyszczenie i dokładne opłukiwanie zabrudzeń. Warto także kontrolować stan opon i ciśnienie powietrza, gdyż w zimowych warunkach drogowych o wiele łatwiej o uszkodzenie zarówno opony jak i felgi. W przypadku felg stalowych dodatkową ochronę mogą stanowić także mocno zabudowane kołpaki, które ograniczą dostawanie się śniegu i lodu do gniazd śrub, a przez szybki demontaż pozwalają na dogłębne oczyszczenie kół z zabrudzeń.
Odpowiednie odmrażanie samochodu
Przy odmrażaniu samochodu po postoju na wolnym powietrzu powinniśmy zachować maksymalną ostrożność, aby przypadkowo nie uszkodzić pojazdu. Jeśli musimy użyć skrobaczki do szyb, powinniśmy skorzystać z takiej która jest wykonana z plastiku, najlepiej z odpowiednio elastycznej mieszanki. Niemniej jednak sugerujemy odmrażanie szyb za pomocą stopniowego ogrzewania całego samochodu. Stanowczo jednym z najgorszych działań jakie można podjąć w celu odmrażania szyb, szczególnie w starszych samochodach, jest odmrażanie szyb za pomocą gorącej wody. Taki zabieg może doprowadzić do pęknięcia szkła i nieodwracalnego uszkodzenia szyby. Jeśli na samochodzie zalega śnieg, powinniśmy do jego usunięcia użyć miękkiej szczotki z elastycznym okuciem, która zminimalizuje uszkodzenia lakieru.
Pielęgnacja samochodu w zimie nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga poświęcenia samochodowi odpowiednio dużej uwagi. Jeśli wykażemy się cierpliwością i odpowiednio skutecznym działaniem, nawet intensywnie eksploatowany samochód może przetrzymać zimę bez najmniejszego uszczerbku na stanie technicznym.