
5 oznak uszkodzonej pompy hamulcowej (i koszt wymiany)
Nasze pojazdy muszą mieć sprawne hamulce, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów, a przecież układ hamulcowy składa się z wielu części, które mogą ulec awarii.
Pompa hamulcowa jest jednym z głównych elementów układu, więc jej uszkodzenie może mieć poważne konsekwencje.
Jednak uszkodzona pompa hamulcowa powoduje dziwne objawy, które nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. Oto kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę:
Najczęstszym objawem niesprawnej pompy hamulcowej jest gąbczasty lub zapadający się pedał hamulca. Może również wystąpić pogorszenie zdolności hamowania lub, w najgorszym przypadku, całkowity brak hamulców. Jeśli na podłożu znajduje się płyn hamulcowy, może to być również oznaką uszkodzonej pompy hamulcowej.
Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista najczęstszych objawów uszkodzonej pompy hamulcowej:
Spis treści Pokaż Objawy uszkodzonej pompy hamulcowej 1. Dziwne zachowanie pedału hamulca. 2. Niespójne hamulce 3. Zmniejszona zdolność hamowania 4. Brak hamulców 5. Wyciek płynu Funkcja pompy hamulcowej Umiejscowienie pompy hamulcowej Koszt wymiany pompy hamulcowejObjawy uszkodzonej pompy hamulcowej
1.Dziwne zachowanie się pedału hamulca
Na początku prawdopodobnie zauważysz, że pedał hamulca zachowuje się nietypowo. Pompa hamulcowa wytwarza całe ciśnienie potrzebne do hamowania.
Jeśli więc wystąpi problem z rozdziałem ciśnienia lub uszczelnieniem, będzie to odczuwalne w pedale hamulca.
W miarę zużywania się uszczelek w cylindrze może również dochodzić do nieszczelności. Jest to jeden z powodów, dla których pompa hamulcowa powoduje grząski lub gąbczasty pedał. Może on nawet sięgać aż do podłogi.
Niestety, sam ten objaw nie oznacza, że pompa hamulcowa jest uszkodzona. Gąbczasty pedał najczęściej oznacza, że w przewodach hamulcowych znajduje się powietrze. Samochód może wymagać jedynie wymiany płynu hamulcowego.
2. Niespójne hamulce
Gdy pompa hamulcowa zaczyna szwankować, hamulce mogą działać nieprawidłowo. Na początku hamulce mogą działać normalnie, a w następnej sekundzie możesz całkowicie stracić siłę hamowania.
Jest to oczywiście bardzo poważny problem, ponieważ staje się jeszcze bardziej niebezpieczny, gdy nie wiadomo, kiedy hamulce działają tak, jak powinny.
Ponadto w jednej chwili pedał hamulca może być twardy, a w następnej może się wcisnąć w podłogę.
3. Zmniejszona zdolność hamowania
Gdy zaczyna szwankować pompa hamulcowa, może to spowodować zanikanie hamulców tylko z przodu lub tylko z tyłu. W takim przypadku można zauważyć znaczny spadek siły hamowania.
Przygotowując się do hamowania, nie liczy się na ten dodatkowy czas i może dojść do wypadku.
Ten sam objaw mogą powodować inne niesprawne części układu hamulcowego. Może to być powietrze w przewodach hamulcowych lub stary, zużyty płyn hamulcowy. Objawy te występują również w przypadku pęknięcia przewodu hamulcowego lub wężyka.
4. Brak hamulców
W najpoważniejszych przypadkach hamulce mogą w ogóle nie działać. Choć nie zdarza się to często, jest to możliwe.
Pompa hamulcowa działa jak pompa hydrauliczna, która pod wpływem nacisku na pedał hamulca stale podnosi ciśnienie w przewodach hamulcowych. Przy takiej konstrukcji znacznie częściej dochodzi do utraty hamulców z przodu lub z tyłu, ale nie z obu stron.
Jednak w przypadku awarii pompy hamulcowej może się okazać, że w ogóle nie ma hamulców.
5. Wyciek płynu hamulcowego
Sprawdź, czy w układzie nie ma wycieków płynu hamulcowego. Jeśli zauważysz wyciek płynu hamulcowego, który spływa z tyłu pompy hamulcowej wzdłuż wzmacniacza lub ściany ogniowej, oznacza to, że masz problem.
Płyn hamulcowy może nawet spływać po ścianie ogniowej do wnętrza kabiny. W końcu wyciek ten spowoduje, że w układzie zabraknie płynu hamulcowego, co zmniejszy siłę hamowania.
W miarę dalszego wyciekania płynu można również zauważyć gąbczasty pedał, o którym mówiliśmy wcześniej. Może on wprawdzie odzyskać nieco jędrności po napompowaniu, ale nie potrwa to długo, dopóki nie zostanie przeprowadzona naprawa.
RELATED: 5 objawów wycieku płynu hamulcowego
Działanie pompy hamulcowej
Pompa główna działa jak pompa hydrauliczna. Jest odpowiedzialna za doprowadzanie płynu hamulcowego do układu hamulcowego, gdzie zamienia ciśnienie pedału hamulca na siłę hamowania.
Pomyśl o pompie głównej jak o strzykawce. Przy każdym naciśnięciu pedału hamulca płyn wypychany jest z tego cylindra do hamulców.
Nowoczesne pompy hamulcowe składają się z dwóch komór, z których każda obsługuje jeden zestaw kół. Ze względu na taką konstrukcję, w przypadku awarii hamulców może dojść tylko do utraty hamulców z przodu lub z tyłu, a nie do utraty obu hamulców.
W pompie hamulcowej znajduje się zbiornik, w którym przechowywany jest płyn hamulcowy. Gdy hamulce są wciśnięte, płyn przepływa do przewodów hamulcowych, co powoduje ich działanie.
Po zwolnieniu pedału hamulca płyn wraca z powrotem do zbiornika, zwalniając układ hamulcowy i umożliwiając ponowne uruchomienie kół.
Umiejscowienie pompy hamulcowej
Pompa hamulcowa znajduje się pod zbiornikiem płynu hamulcowego. Aby ją znaleźć, należy zajrzeć pod maskę samochodu po stronie kierowcy.
Zazwyczaj znajduje się na ścianie ogniowej. Można ją zauważyć, ponieważ do głównego korpusu są przymocowane dwa lub cztery przewody hamulcowe. Jest ona również połączona ze zbiornikiem płynu hamulcowego za pomocą małego złącza elektrycznego.
Koszt wymiany pompy hamulcowej
Koszt wymiany pompy hamulcowej wynosi od 250 do 400 dolarów. W przypadku wymiany pompy hamulcowej dostępne są dwie opcje. Można wybrać cylinder odbudowany lub kupić nowy.
Ze względu na to, jak ważny dla bezpieczeństwa jest układ hamulcowy, często zaleca się wybór nowej pompy hamulcowej. Nowa pompa hamulcowa kosztuje od 35 do 75 USD, w zależności od modelu samochodu. Pozostała część kosztów to robocizna w lokalnym warsztacie.
Jeśli zamierzasz zrobić to sam, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Należy jednak uwzględnić dodatkowe 4 USD za płyn hamulcowy i około 10 USD za zestaw do odpowietrzania.