Światła hamowania nie świecą? (5 przyczyn i jak to naprawić)
Hamulce samochodowe mają za zadanie uchronić Cię przed wypadkiem, a światła ostrzegają innych, że Twój pojazd zwalnia. Awaria któregokolwiek z elementów tego układu może oznaczać katastrofę.
Jazda z niewłączonymi światłami hamulcowymi jest niezwykle niebezpieczna, ale równie przerażające jest posiadanie zestawu, który się zaciął. Sprawdzamy, dlaczego światła hamowania pozostają włączone i jak je naprawić. Zacznijmy od przyczyn:
Najczęstszą przyczyną nieświecących świateł hamulcowych jest uszkodzony przełącznik lub czujnik świateł hamulcowych. Może to być również spowodowane wadliwym działaniem pedału hamulca lub usterką w układzie elektrycznym. Jeśli w momencie wystąpienia tego problemu wymieniano tylne żarówki, być może zamontowano niewłaściwe żarówki.
Najprawdopodobniej zablokowana kontrolka hamulca jest spowodowana jednym z tych problemów. Przyjrzyjmy się szczegółowo poszczególnym objawom uszkodzonej kontrolki hamulca.
Spis treści show 5 Przyczyny, dla których światła hamowania pozostają włączone 1. Wadliwy przełącznik lub czujnik świateł hamowania 2. Uszkodzona sprężyna pedału hamulca 3. Pedał hamulca jest zablokowany 4. Nieprawidłowe działanie układu elektrycznego 5. Zainstalowano niewłaściwe żarówki Jak naprawić świecące się światła hamowania 1. Sprawdź przełącznik hamulca 2. Sprawdź ogranicznik pedału hamulca 3. Sprawdź sprężynę pedału hamulca 4. Sprawdź, czy nie ma korozji lub odłamków 5. Sprawdź układ elektryczny 6. Porozmawiaj z mechanikiem5 powodów, dla których światła hamowania pozostają włączone
1. Wadliwy przełącznik lub czujnik świateł hamulcowych
Jest to najbardziej oczywisty powód, dla którego światła hamowania nie gasną. Jeśli przełącznik w układzie hamulcowym nie działa prawidłowo, światła nie mogą się wyłączyć.
Przełączniki i czujniki w układzie hamulcowym są odpowiedzialne za informowanie świateł o tym, czy pedał hamulca jest wciśnięty czy nie. Jeśli któryś z nich jest uszkodzony, światła otrzymują niewłaściwy komunikat.
Przełącznik pedału hamulca znajduje się w pobliżu pedału hamulca i często można go wyregulować.
2. Uszkodzona sprężyna pedału hamulca
W pedale hamulca znajduje się sprężyna, która umożliwia powrót pedału do pierwotnego położenia po jego zwolnieniu. Gdy ta sprężyna się zestarzeje, może stać się słaba.
Ponieważ pedał nie powraca do swojego naturalnego położenia, światła hamowania pozostają włączone. Ponadto może to powodować, że klocki hamulcowe pozostają zablokowane, co prowadzi do dodatkowego zużycia klocków i wirnika.
3. Pedał hamulca jest zablokowany
Jeszcze gorsze od uszkodzonej sprężyny w pedale hamulca jest uszkodzenie samego pedału. Jeśli pedał hamulca nie daje się podnieść z podłogi, światła nie zgasną.
Aby przełącznik się zamknął i światła przestały działać, pedał musi powrócić do pierwotnego położenia. W przeciwnym razie hamowanie będzie wyglądało tak, jakbyś hamował, ponieważ tak jest.
4. Nieprawidłowe działanie układu elektrycznego
Usterka w układzie elektrycznym może mieć wpływ na wiele elementów, w tym na światła hamowania. Usterki te mogą powodować, że światła pozostają włączone, nie świecą lub działają sporadycznie.
Może to być najbardziej skomplikowana przyczyna usterki i nie należy się nią zajmować, dopóki nie zostaną wykluczone inne możliwe źródła.
5. Źle zainstalowane żarówki
Nie jest to zbyt częste zjawisko, ale może się zdarzyć, jeśli niedawno wymieniano światła tylne lub hamulcowe.
Istnieją dwa różne rodzaje żarówek: z jednym obwodem lub z dwoma obwodami. Jeśli zamontujesz żarówkę z jednym obwodem w gnieździe przeznaczonym dla dwóch obwodów, może dojść do zwarcia obwodu, co spowoduje zapalenie się świateł hamowania.
Sprawdzić gniazdo, czy widoczne są dwa obwody, czy jeden, a następnie sprawdzić żarówkę. Wymień żarówkę, jeśli jest niewłaściwego typu.
Jak naprawić świecące światła hamowania
Dla większości osób z podstawową wiedzą mechaniczną znalezienie przyczyny usterki świateł hamulcowych nie jest trudne. Oto kilka kroków, które należy wykonać.
1. Sprawdź przełącznik hamulca
Przełącznik pedału hamulca znajduje się pod deską rozdzielczą, tuż przy pedale. Należy sprawdzić, czy przełącznik jest wciśnięty do końca.
Jeśli ten element układu hamulcowego jest uszkodzony, należy go wymienić, co powinno spowodować przywrócenie normalnego działania świateł hamulcowych.
Można również spróbować wyregulować przełącznik pedału hamulca, jeśli posiada on regulację i jeśli wygląda na to, że jest włączony, nawet po zwolnieniu pedału hamulca.
2. Sprawdzenie ogranicznika pedału hamulca
W grę wchodzi również ogranicznik, który wymaga uwagi. Jeśli go brakuje, należy rozejrzeć się na macie, gdzie mógł spaść.
Jeśli znajdziesz go w nienaruszonym stanie, być może uda Ci się go ponownie zamocować. W przeciwnym razie, jeśli jest w kawałkach, należy go wymienić.
3. Sprawdzenie sprężyny pedału hamulca
Sprężyna pedału hamulca znajduje się pod pedałem. Jeśli uklękniesz po stronie kierowcy, powinieneś być w stanie ją zobaczyć. Jeżeli sprężyna ta straciła napięcie i nie może powrócić do normalnego stanu, układ hamulcowy pozostaje włączony, co powoduje świecenie się lampek kontrolnych.
Aby odczepić sprężynę i wymienić ją, można użyć szczypiec z końcówką igłową. Po zamontowaniu sprawdź, czy światła hamowania zostały wyłączone, aby upewnić się, że problem został rozwiązany.
4. Sprawdź, czy nie ma korozji lub zanieczyszczeń
W układzie hamulcowym jest wiele części, które mogą ulec korozji lub pokryć się zanieczyszczeniami. Nawet najmniejsza ilość zanieczyszczeń może być przyczyną problemów.
Należy szybko sprawdzić światła hamowania, pedał hamulca i przewody pomiędzy nimi, aby upewnić się, że nic nie zostało uszkodzone przez korozję, liście, brud lub inne zanieczyszczenia.
5. Sprawdzenie układu elektrycznego
Jest to najbardziej skomplikowana opcja i powinna być sprawdzona na końcu. Jeśli z okablowaniem układu hamulcowego jest jakiś problem, światła mogą zachowywać się nietypowo.
Jeżeli posiadasz instrukcję serwisową, możesz wykonać czynności związane ze sprawdzeniem okablowania i połączeń. Nie jest to jednak zadanie, które należy wykonywać bez rozległej wiedzy motoryzacyjnej.
Należy także sprawdzić, czy żarówki z tyłu pojazdu są odpowiedniego typu, jak wspomniano wcześniej w artykule.
6. Porozmawiaj z mechanikiem
Gdy wszystko inne zawiedzie, należy zabrać samochód do mechanika. Nie chcesz ryzykować z układem hamulcowym, nawet jeśli jest to tylko problem z kontrolką.
Światła te są nie tylko mylące dla innych kierowców, ale mogą też powodować nadmierne zużycie klocków hamulcowych lub wirników. Ponadto nie wiadomo, co jeszcze jest nie tak, a co może spowodować, że w razie nienaprawy nie będziemy mieli hamulców.
Nie ryzykuj swojego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.