Jak latem zadbać o auto? Radzimy, czym skutecznie usunąć owady, smołę i inne trudne zabrudzenia
Lato to oczywiście najlepszy czas na to, by zdecydować się na dokładne czyszczenie auta. Wtedy zawijamy rękawy i bierzemy się do mycia, odkurzania sprzątania samochodu. Najlepiej rozpoczynać od mycia samochodu z zewnątrz. Najprościej będzie skorzystać z myjni automatycznej, ale czy będzie to jednocześnie najlepsze?
Koszt nie jest duży, ale niestety dochodzić będzie również do zniszczeń lakieru przez takie mycie. W szczotkach w myjni osadzać się będą drobinki piasku, które skutecznie będą rysować lakier większość urządzeń ma krótkie programy mycia wstępnego i brud będzie rozcierany po lakierze.
Czy warto korzystać z myjni automatycznej?
Samochód po wyjeździe z myjni będzie wyglądał świetnie, ale wiele lat korzystania z takiej myjni to masa drobnych rysek. Na pewno bezpieczniej i dokładniej będzie można umyć auto samemu. Można decydować się na myjnie samoobsługowe i na pewno będzie to korzystne ze względów ekologicznych, ponieważ woda będzie trafiać do filtrów i dodatkowo część tej wody będzie w obiegu zamkniętym, dlatego ponownie będzie się ją wykorzystywać.
Warto pamiętać, że na większości takich samoobsługowych myjni nie będzie można używać środków myjących samodzielnie przygotowanych. Zakazy zakazami, ale jednak w wielu miejscach przychylna będzie obsługa i przymykają oko na używanie gąbki czy pianownicy własnej. W Polsce oczywiście to urządzenie nie jest szczególnie popularne.
Niektórych zabrudzeń samą wodą z mikroproszkiem nie da się usunąć. Jeśli będzie wam zależeć na wyglądzie lakieru trzeba unikać szczotek z aktywną pianą z myjni, ponieważ często ludzie używają ich do progów i kół oblepionych piachem kół a więc jest rzeczą oczywistą, że taki sprzęt dość szybko porysuje nam samochód.
Jak poprawnie samodzielnie myć i pielęgnować samochód?
Mycie najlepiej będzie rozpoczynać od bardzo dokładnego płukania całego samochodu. Następnie można używać aktywnej piany, jeśli będzie dostępna albo też wody z szamponem i rozpoczynamy czyszczenie samochodu od dachu, potem szyby po czym schodzi się systematycznie w dół auta. Miejsca pod listwami, nadkolami zostawiamy na koniec, ponieważ tam będzie najwięcej brudu oraz piasku.
Następnie w takiej samej kolejności trzeba dokładnie myć i spłukać samochód. W serwisach detailingowych mycie to tak naprawdę wstęp do zasadniczego czyszczenia powłoki lakierniczej, ale jeśli dokładnie się to wykona powierzchnia będzie gotowa do używania glinki a następnie do woskowania, dlatego podjęcie takich działań będzie rzeczywiście wskazane.