Nieprzyjemny zapach w samochodzie, jak się go pozbyć?
Samochody w czasie eksploatacji przechodzą przez różne „próby”, są używane w rozmaitych celach, co przekłada się na narażenie ich na różnorodne zagrożenia. Jednym z nich jest osadzanie się nieprzyjemnych zapachów w samochodzie. Nieprzyjemne zapachy mogą mieć różnorodne pochodzenie. Mogą one wynikać z rozlania się chemii, lub produktów spożywczych na dywan samochodowy, lub siedzenia. Niektóre preparaty i przede wszystkim produkty spożywcze takie jak mleko, olej, czy inne płyny, mogą nie tylko być bardzo trudne do usunięcia, ale także generować bardzo nieprzyjemny zapach. Jak więc poradzić sobie z nieprzyjemnymi zapachami w samochodzie?
Czyszczenie tapicerki
Pierwszym krokiem w usuwaniu zapachów zawsze powinien być proces czyszczenia powierzchni która generuje nieprzyjemną woń. W przypadku usuwania zanieczyszczeń najczęściej zdejmujemy wraz z niepożądaną substancją źródło brzydkich zapachów. Dzięki zastosowaniu czyszczenia na zasadzie bonetowania, lub stosowania odkurzacza piorącego pozwala na uzyskanie maksymalnej czystości tapicerki. Usuwanie zabrudzeń prowadzi jednoznacznie do usuwania źródła zapachów, jednak nie zawsze gwarantuje całkowitego usunięcia zapachu. Nierzadko są one tak mocno związane z materiałem, że całkowite usunięcie ich drogą oczyszczania jest niemożliwe, lub wymaga zastosowania dodatkowych preparatów chemicznych.
Stosowanie neutralizatorów zapachu
Neutralizatory zapachu są produktami ukierunkowanymi na reakcję z cząsteczkami generującymi zapach. Podstawowym problemem podczas prania tapicerki i jej oczyszczania jest fakt, że cząsteczki nie zawsze są podatne na działanie chemii dostosowanej do usuwania brudu. Jej głównym zadaniem jest usuwanie zabrudzeń, natomiast neutralizatory zapachu skupiają się na reakcji z cząsteczkami zapachów i rozbijaniu ich na poziomie molekularnym. Neutralizator zapachu jest prostym w użyciu środkiem, który poradzi sobie z usuwaniem większości nieprzyjemnych zapachów. O ile plastik i metal nie przyjmuje zapachów tak intensywnie, o tyle dywany i tekstylia są bardzo podatne na osadzanie tego typu cząsteczek. Spryskując powierzchnię neutralizatorem, cząsteczki zawarte w nim zamykają cząsteczki zapachowe w „bańce”, gdzie ulegają one neutralizacji. Na rynku dostępne są różnorodne neutralizatory o zapachach dopasowanych do potrzeb konsumentów. Ich działanie jest niezmiennie proste i pozwala na osiąganie zadowalających efektów na różnorodnych powierzchniach.
Ozonowanie
Ozonowanie jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów mających na celu usunięcie zapachów z wnętrza pojazdu. Polega ono na wtłoczeniu we wnętrze samochodu ozonu, który niweluje działanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Ozon generowany jest przez ozonatory, czyli urządzenia podpinane do sieci elektrycznej. Ozonator powinien znajdować się w samochodzie przez kilka, kilkanaście minut w zależności od jego wydajności i rozmiaru pojazdu. Ozonator jest stosunkowo drogim urządzeniem, jednak większość warsztatów i studiów posiada je na wyposażeniu swojego zakładu. Ważną czynnością po przeprowadzeniu ozonowania jest dokładne przewietrzenie samochodu. Ozon jest szkodliwy nie tylko dla bakterii, ale także dla użytkowników samochodu. Z tego powodu należy dokładnie przewietrzyć pojazd przed prowadzeniem go. Podczas ozonowania warto przepuścić ozon przez wszelkie przewody wentylacyjne samochodu, aby poza usunięciem zapachów doprowadzić do odgrzybienia ich i pozbawienia szkodliwych substancji organicznych.
Trzy przedstawione powyżej metody stanowią najbardziej skuteczne techniki usuwania nieprzyjemnych zapachów z wnętrza samochodu. Najlepszym wyjściem jednak byłaby sytuacja w której nie istniałaby potrzeba usuwania zapachów. Aby uniknąć potrzeby czyszczenia tapicerki należy zastosować kilka prostych kroków. Przewożąc różne produkty spożywcze należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu szczelności opakowania. Ponadto produkty tego typu należy ustawiać na powierzchniach dywaników i podkładek gumowych, aby zminimalizować ryzyko wsiąknięcia w powierzchnię materiału. Ponadto warto powstrzymać się od palenia w samochodzie, aby uniknąć odkładania się dymu papierosowego w materiale. Ostatnim krokiem jest zachowywanie niskiego poziomu wilgoci we wnętrzu pojazdu, aby nie stwarzać warunków do rozwoju bakterii generujących nieprzyjemne zapachy.
Mamy nadzieję że powyższy artykuł pomógł Wam w przywróceniu świeżości w Waszych samochodach.