Czyszczenie Alcantary – jakich kosmetyków użyć?
Alcantara to jeden z bardziej nietypowych materiałów z jakimi można mieć do czynienia we wnętrzu samochodów. Alcantara jest syntetycznym materiałem wytwarzanym za pomocą przeplatania włókien mikrofibrowych kilkakrotnie cieńszych od ludzkiego włosa. Alcantara należy do najmiększych i najdelikatniejszych materiałów, jednak z tego powodu musi być odpowiednio pielęgnowana. Podstawowym problemem podczas eksploatacji alcantary jest jej mechacenie i wybijanie drobnego włosia ponad standardową strukturę. W poniższym artykule przekażemy Wam wiedzę na temat czyszczenia i pielęgnacji alcantary.
Czyszczenie alcantary rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia materiału za pomocą odkurzacza. Najważniejsze jest, aby usunąć z jej powierzchni i spomiędzy włókien jak najwięcej pyłów i drobinek kurzu. Włókna tego materiału są bardzo podatne na wchłanianie różnorodnych zanieczyszczeń i substancji, które mogą spowodować ich odbarwienie, lub uszkodzenie. Jeśli odpowiednio odkurzymy wybrane elementy, realizacja dalszych kroków przyjdzie o wiele łatwiej.
Kolejnym krokiem będzie pranie tapicerki. Przeprowadzamy ten krok poprzez bonetowanie / szczotkowanie, lub zastosowanie odkurzacza piorącego. Podstawowym problemem dotyczącym czyszczenia alcantary jest jej delikatność. Należy więc przystępować do każdego zadania z należytą ostrożnością. Najlepszymi środkami do czyszczenia alcantary są dedykowane w tym celu preparaty i zestawy marek takich jak Furniture Clinic, Colourlock. Preparaty te wnikają we włókna materiału, usuwają z nich wszelkie zanieczyszczenia, wybijając je ponad czyszczoną powierzchnię, co pozwala na łatwe oczyszczenie materiału z zabrudzeń i odbarwień. Zaczynamy od zaaplikowania środków czyszczących na powierzchnię materiału zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nakładamy go w formie pianki, możemy dodatkowo rozprowadzić środek za pomocą piankowego aplikatora, lub szczoteczki z bardzo delikatnym włosiem. Po rozprowadzeniu, pozwalamy preparatowi wsiąknąć w strukturę materiału i zareagować z brudem. Następnie przechodzimy do bonetowania materiału za pomocą delikatnej ściereczki. Inną opcją jest zastosowanie szczoteczki i równomierne wyszczotkowanie materiału w taki sposób, aby finalnie ułożyć włókna w jednym kierunku. Jest to bardzo ważne dla równomiernego osuszenia materiału i późniejszego zaimpregnowania go za pomocą środka konserwującego.
Jeśli mamy do czynienia z bardzo intensywnie zanieczyszczonym materiałem, możemy go wyprać za pomocą odkurzacza piorącego. Jego zastosowanie jest najszybszą drogą do oczyszczenia alcantary. W przypadku pracy z odkurzaczem piorącym możemy zastosować zarówno środki dostosowane do pielęgnacji alcantary, jak i standardowe płyny przeznaczone do odkurzaczy piorących takich jak Tenzi Textil, czy Maxifi. Pracę zaczynamy od rozprowadzenia środka czyszczącego do alcantary na powierzchni materiału tak jak w przypadku czyszczenia ręcznego. Po wsiąknięciu środka w strukturę materiału, odsysamy go za pomocą odkurzacza piorącego, delikatnie przeczesujemy i pozwalamy odeschnąć. Odpowiednie wypłukanie chemii i osuszenie alcantary to kwestie kluczowe dla trwałości i żywotności tego materiału. Należy dołożyć wszelkich starań, aby pozostawić materiał czysty i bez dodatkowych substancji zalegających w jego strukturze.
Po oczyszczeniu alcantary należy zabezpieczyć ją poprzez zaaplikowanie na jego powierzchnię odpowiednich preparatów. Doskonale sprawdza się tu impregnat do tkanin i alcantary marki Colourlock. Środek ten nakładany poprzez spryskanie materiału z odległości ok 40cm i pozostawiamy do wyschnięcia. Jeśli mamy do czynienia z mocno zużytą alcantarą, lub intensywnie eksploatowanym materiałem, możemy po oschnięciu ponownie zaaplikować preparat na powierzchnię materiału. W kwestii doboru środka konserwującego musimy zwrócić uwagę na sposób aplikacji i bardzo ściśle trzymać się instrukcji producenta. Dzięki temu unikniemy niechcianych efektów ubocznych, jak przebarwienia, czy zmiany struktury materiału.
Jeśli poza zanieczyszczeniami trapi Was np. zmechacona powierzchnia materiału, możemy spróbować dociąć jej włókna do jednakowej długości, posługując się golarką do materiału. Pozwala ona na bezpieczne wyrównanie powierzchni materiału, jednak wymaga także uwagi i dokładności. Jeśli macie problem z wykonaniem podobnego zabiegu, lub chcecie, aby tapicerka została oczyszczona przez profesjonalistę, skorzystajcie z pomocy profesjonalisty – detailera, lub firmy zajmującej się renowacją i oczyszczaniem tapicerki samochodowej.