Jak usunąć sierść z tapicerki?
Tapicerka samochodowa jest podatna na osadzanie różnorodnych substancji, zaczynając od pyłów, poprzez różne preparaty chemiczne, na sierści i włosach kończąc. Jeśli mówimy o sierści zwierząt to jest ona nieodłącznym elementem podróży samochodem z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. O ile tapicerka skórzana jest o wiele łatwiejsza w pielęgnacji i usuwaniu sierści, o tyle tapicerka materiałowa wykazuje podatność na wbijanie się w nią włosów i trudność w ich usuwaniu. Jak więc podejść do tematu oczyszczania tapicerki z sierści zwierząt? Przeczytacie o tym w poniższym artykule.
Sierść na tapicerce skórzanej z reguły nie jest zbyt trudnym w usuwaniu materiałem. Jest to dość uciążliwy osad, jednak odpowiednio mocny odkurzacz i zwężona końcówka powinny bez problemu poradzić sobie z wciągnięciem sierści osadzonej na powierzchni skóry. Jeśli jednak mamy do czynienia z tapicerką materiałową, zadanie może ulec komplikacji. Cienkie włosie jest materiałem, który z łatwością wnika w strukturę tapicerki i zakleszcza się w porach gąbek pod materiałem. Aby dokładnie oczyścić tapicerkę z sierści, powinniśmy użyć odpowiednich narzędzi. Oczywistym rozwiązaniem jest odkurzacz – nieodzowny element wyposażenia detailera chcącego usunąć sierść z wnętrza pojazdu. Niemniej jednak nie będziemy w stanie całkowicie oczyścić siedzenia z zalegającej sierści, jeśli nie potraktujemy go szczotką do sierści, lub wałkiem. Szczotki i wałki do sierści to akcesoria wykorzystujące powłokę z silikonu, lub klej osadzony na części czyszczącej, aby zbierać maksymalną ilość sierści z tapicerki samochodowej. Sierść doskonale przywiera do gumowatych powierzchni dlatego nawet rękawiczki silikonowe mogą być używane jako narzędzie do ściągania sierści zwierząt z tapicerki. Czyszczenie jest bardzo prostym procesem i polega na równomiernym i jednostajnym przejeżdżaniu szczotką, lub rękawiczką po fotelu, lub elemencie tapicerki na którym osadzona jest sierść. Wyciągając ją z wnętrza materiału, będziemy tym samym tworzyć kołtuny na powierzchni elementu, co będzie sprzyjało ich usuwaniu.
Jeśli jednak posłużymy się wałkiem, praca będzie dodatkowo ułatwiona, gdyż wałek wyposażony w nakładkę silikonową, lub lep do zbierania sierści, będzie jednocześnie przyjmował sierść i zatrzymywał ją na powierzchni narzędzia. Aby się jej pozbyć będzie trzeba jedynie odkleić jedną z warstw lepu, lub umyć wałek pod bieżącą wodą. Silikonowa nakładka uwolni wówczas całą warstwę zebranej sierści, a po osuszeniu znów będzie gotowa do działania.
Po zakończeniu usuwania mechanicznego sierści, powinniśmy odciągnąć pozostałości za pomocą mocnego odkurzacza. W ten sposób, łącząc pracę tradycyjnego odkurzacza z odpowiednio złożonymi akcesoriami do usuwania sierści, szybko i skutecznie zdejmiemy ją z powierzchni foteli samochodowych. Aby pozbyć się zapachu sierści, powinniśmy dokonać odświeżania zapachu tapicerki, np. poprzez zastosowanie neutralizatora zapachów, lub zastosowanie prania tapicerki. Warto jednak wcześniej skorzystać z preparatu do usuwania zapachów, gdyż może zaoszczędzić on wiele czasu i pewną kwotę którą przeznaczylibyśmy na pranie elementów materiałowych.
Jeśli jednak nie radzicie sobie z usuwaniem sierści, warto skorzystać z pomocy studiów detailingu, które wyspecjalizowane są w usuwaniu praktycznie każdego typu zanieczyszczeń z różnorodnych materiałów.